Sayfalar

17 Ocak 2018 Çarşamba

Karmakarışık Bir Senaryo: Black

Black Konusu: Kang Ha Ram ölmek üzere olan insanların arkasında gölge gören ve bu tuhaf güçten kaçmaya çalışan biri. İnsanları kurtarmakta başarısız olunca çareyi, bu gölgeleri görmesini engelleyen siyah güneş gözlüklerini takmakta bulur. Midesi aşırı hassas olduğundan ölülere bile bakamayan, başarısız dedektif Han Moo Gang'ın bedenini, 444 kodlu bir ölüm meleği ele geçirir ve bu ölüm meleği nam-ı diğer Black, kaçan partnerini başına bela olmaması için yakalamayı amaçlamaktadır. Bu sırada yolu Ha Ram ile kesişir ve kendini ölecek insanları kurtarmaya çalışırken bulur.

Romantik komedi zannederek başlamıştım diziye. Bayağı yanılmışım. Bu dizinin türü fantastik olur gizem olur, romantik dram olur hatta gerilim bile olur lakin romantik komedi olmaz. Kasvetli posteri gören herkes çakar mevzuyu ama yine de benim gibi yanılgıya düşenler olur belki diye uyarmış olayım. Eğlencem ben, aşk izlicem diyenler uzak dursun. Dizi son bölümlerde aşk kavramından -en azından benim bakış açımdan- o kadar uzaklaşmıştı ki aman kavuşan kavuşsun banane diyordum en son 😄
Başıma bir şey gelmeyecekse diziyi epey sevdiğimi söyleyeyim. Ama içim yanarak belirtmeliyim ki aşırı dozda mantık hatası içerdiği için potansiyeline ulaşamamış bir dizi Black. Kore dizilerinde mantık hatalarına, senaristlerin saçmalıklarına dizi güzelse göz yumarım genelde. Fakat Black'teki mantık hataları tolere edilemeyecek kadar fazlaydı. Mesela son bölümü izlerken içimden olsun ya yine de güzel diziydi diye geçirdikten beş dakika sonra öyle saçma bir şey oldu ki yok artık ya göz var izan var dedim. Mantık hatalarını yarıya bile düşürmüş olsalar en iyiler arasına girebilirdi oysa ki. Zamanında Sensory Couple dizisine meh amma saçmalamışlar diye burun kıvırmışken, Black için çok iyi bir dizi dersem çarpılabilirim. 

Bu dizi beni tam bir çıkmaza soktu anlayacağınız. Ne yerden yere vurabiliyorum ne de iç rahatlığıyla övebiliyorum. Hal böyle olunca izleyip izlememeyi tamamen size bırakıyorum. Diziyi sevenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çok diyebilirim.
Black dizisinin bir sürü iyi yönü de var tabi. Song Seung Heon ve karizması, Song Seung Heon ve sesi, Song Seung Heon ve siyah takım elbisenin içindeki müthişliği vs...Bu böyle uzar gider. Şaka bir yana senaryonun gerçekten zeki birinin elinden çıktığı belli. Teori üretmeyi, beyninizi zorlamayı seviyorsanız hoşunuza gidecek bir dizi zira fazlasıyla kafa karıştıran olayları bünyesinde barındırıyor. Başrollerin, kurtarmaya çalıştıkları insanların birbirinden gizemli, ilginç hikayeleri de insanı diziye bağlıyor. 

God's Gift'in senaristinden çıkma bu dizi de. O dizide bu kadar mantık hatası yoktu. Black dizisine dışarıdan müdahale edilmiş sanki. Hem bu kadar zekice hem bu kadar saçma şeyler aynı senaristin elinden çıkmış olamaz. Böyle yazınca da diziyi kötülemiş oldum. Tekrar belirteyim ben Black'i gerçekten sevdim sadece göz göre göre diziyi çok iyi ilan edemiyorum. 
Bölüm sürelerinin uzunluğu ve karmaşık yapısı nedeniyle art arda birkaç bölüm izlemek zor. Yine de ara vererek izlemenizi de tavsiye etmem çünkü sonrasında olayları bağdaştırmak güç oluyor.

Biraz da oyunculara değineyim. Song Seung Heon görünüş olarak da karakter olarak da müthişti. Bu adama bütün dizilerinde takım elbise giydirsinler bence. Go Ara'yı başta sevsem de dizi ilerledikçe karakterini, rol yapışını biraz itici buldum. Oh Man Soo karakteri ise son zamanlarda izlediğim en sevimli ikinci adamdı. Black'in ekip arkadaşları da çok sevilesiydi. 


Bu replikle de kore dizi filmleriyle ilgili bir tespit yapılmış aslında. Kore dizilerinde erkek karakterin saçının; karakterine, hayatına hatta yeteneklerine etkisini bilirsiniz. Başrol erkek, kötü ya da asi bir tipe dönüşecekse saçlar dikilir; iyi kalpli, kibar bir tip olunca da saçlar yatıştırılır. Sanki saçlar yatışınca sinirler de yatışıyor. Dedektiflik üzerine birkaç film izleyip oradaki karakterlerin saçının hep jöleli olduğunu gören Black de işin sırrının saç jölelemekte olduğunu fark ediyor. 😄

BİRAZ DA SPOİLER

Black karakterinin hemencecik iyi birine dönüşmek yerine, kişiliğinden ödün vermeyip kızın insanları kurtarmasını engellemeye çalışmasını bir ara sinirimi bozsa da gerçekçi ve yerinde buldum. Hayatını kurtardığı ilk insanı da yanlışlıkla kurtarmasına çok güldüm. Güneş gözlüğü takmanın gölgeleri görmeyi önlemesi baştan itibaren saçma bulduğum bir detaydı ama siyah giyinenlerde gölge görmeme daha da saçma geldi. Han Moo Gang'ı -Black- beyaz hastane kıyafetinde görmüştü halbuki. Neyse senarist mantıklı bir açıklama yapar dedim ama nerdee. Kaçan ölüm meleğinin Leo'nun içinde olması zorlamaydı. Kız Leo'da neden gölge görmedi o zaman diye hepimiz sorgulamışızdır herhalde. Son bölümde bari yapmasaydınız dediğim olay buydu işte. Son ile alakalı olarak mutsuz son olması beni pek rahatsız etmedi her zaman mutlu son göreceğiz diye bir şey yok. Ama o etkileyici sahnelerin üzerine Leo ve Ha Ram'ın yaşlılıklarını görünce gülmemi tutamadım. Gerçekten mi azıcık uğraşsaydınız bari :D Daha takıldığım bir çok şey vardı elbet çoğunu unuttum bile.Man Ho'nun Man Soo'nun köpeğini öldürdüğü sahne, küçük iki çocuğun başına gelenler, Kim Joon'un annesinin kalbi için onu öldürmesi kan dondurucuydu. Kalp nakli yapıldıktan sonra başka bir kalbin bulunması çok üzücüydü. Man Ho karakterinden köpeği öldürdüğü sahnede o kadar nefret ettim ki anlatamam. Bir an dizi değil de gerçek olaymışçasına adamı dövmek istedim. Black'in kim olduğunu hatırladıktan sonra öz annesiyle olan sahneleri çok duygusaldı. Tacize uğrayan kadın ve kızının kurtarılması en sevdiğim yerlerden biriydi. Black onları bari kurtarsaydın demiştim zaten.

Black'in kızı kıskanmaları evlere şenlikti. Go Ara ile pek uyuşmamışlardı. Seung Heon tek başına çok iyi bir çiftti bence 😄 Adamın dizi boyunca kızı sakız diye çağırması ne kadar hoşsa kızın oppa deyip durması o kadar iticiydi.
Çok romantiksiniz Black Bey


SPOİLER BİTİŞİ

Üzerine yorum yapılabilecek o kadar çok sahne vardı ki hepsini yazsam destan olur herhalde. İzleyen varsa biraz da yorumlarda tartışabiliriz.

6 yorum:

 1. Bu diziyi izlemedim ama çok duydum karman çormanmış diye o yüzden hiç izlemeyi bile düşünmüyorum ^-^.Sadece bence başrollere yazık edildi :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kusurlarına rağmen keyifli bir diziydi :) Başrollere yazık olmadı ya Song
   Seung Hun'u My Princess'ten beri düzgün bir dizide oynamadığı için izleyememiştim iyi ki böyle bir rolde karşımıza çıktı ^_^

   Sil
 2. İlk bölümlerde balatalırımın yandığı ,bazen saçma bulsam da izlemekten geri duramadığım bir diziydi.:) Kıza bir türlü ısınamasam da bay kirpik ve diğer yan karakterler çok iyiydi.Onların hatrına izledim gibi bir şey oldu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ya garip bir çekiciliği vardı, çok merak ederek izledim. Evet kesinlikle katılıyorum yan karakterler çok iyiydi, Black zaten muhteşemdi :)) Ben yan karakterleri bayağı önemsiyorum sadece başroller değil onlara da bakarım ^_^

   Sil
 3. hımmmm bilemedim amaaa, ama ı am not robota hayran oldum yaaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay ona da baya ara verdim bu gidişle yarım kalacak izleyeyim bir an önce :)

   Sil

GOOGLE YA DA BAŞKA BİR HESAP KULLANMADAN YORUM YAPMA

*Profil Seçin kısmından Anonim seçeneğine tıklayarak Adsız yorum yapabilirsiniz veya
**Adı/Url yi seçebilir ve bir ad girip, url kısmını boş bırakarak yorum bırakabilirsiniz (İsteğe bağlı herhangi bir Url girilebilir. Facebook, Twitter sayfanız gibi)

Lütfen yorumlarınızı benimle paylaşın ^_^

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...