Sayfalar

15 Aralık 2017 Cuma

Legion

Legion, FX kanalında yayın hayatına başlayan henüz tek sezondan oluşan güncel bir Marvel dizisi.

Açıkçası Legion'u izlemeye karar verdiğimde Marvel dizisi olduğunu bilmiyordum. Bilmemem iyi oldu, bilseydim yüzde doksan izlemezdim. Süper kahraman filmlerini, dizilerini pek izlemiyorum. Özellikle filmleri. Evvelden beri DC filmleriyle Nolan'ın pek şahane Batman serisi dışında aram yoktu zaten. Marvel filmlerini lisede severdim sonra bir anda soğuyuverdim. Çoğu serinin sadece ilk filmlerini izledim. Deadpool, Guardians of Galaxy bile izlemedim düşünün. DC'den Suicide Squat'ı merak ediyordum izlemedim. Ben Affleck nasıl bir Batman olacak merak ediyorum dedim yine filmleri izlemedim. Bu tarz filmler izlemeyi bırakalı dört yıl olmuş. Dizilerden izlediklerim oldu ama piyasadaki tonla dizinin arasında benimkiler devede kulak kalır. Sanırım süper kahraman klişelerinden bıktım artık.

En son Jessica Jones'u severek izledim. Daredevil kadar güzel olmadığı yönünde eleştiriler aldı. Daredevil'i sevmeyip yarım bırakmama rağmen, Jessica Jones'u sevmemin en önemli sebebi tabi ki David Tennant'tı. Yoksa asla Daredevil'den daha iyi olduğunu iddia edemem. Zaten en başında JJ'ye kahramanlık hikayesi için başlamamıştım ki ben. Dolayısıyla iyi bir çizgi roman uyarlaması görmek istiyorum düşüncesinde değildim. David var diye birkaç bölüm bakıp çıkacaktım. Fakat o da ne diziyi sevmeye başlamışım meğer. Niye sevdin, nesi hoşuna gitti bu kadar diye sorarsanız; Jessica diğer Marvel kahramanlarına hiç benzemiyor bir kere. Milleti kurtarayım, kimliğimi gizleyip, kötülerle savaşayım derdi yok. Kendi dertlerinin içinde boğulmuş durumda, kısaca kendine hayrı olmayan depresif bir karakter Jessica. Bu sebeplerden ötürü hikayesini, diğer kahramanlara nazaran gerçekçi buldum. 1. sezon bu şekildeydi, 2. sezon dizinin çizgisi değişecek gibi. Devam etmeyi düşünmediğim için tek sezonu da tavsiye edemiyorum haliyle. Sevme nedenlerim herkes için yeterli olmayabilir.
Ben sevmeyen kesimden olsam da DC, Marvel filmlerinin bu denli ilgi görmesini anlayabiliyorum. Fakat o uçuk imdb puanlarına anlam veremiyorum işte. Thor'un puanı bile nasıl 7 olur aklım almıyor.

Gelelim Legion'a,
Legion'un Konusu Nedir? Legion Kimdir?
Dizinin baş kahramanı, David Haller (Legion) uzun süredir akıl hastanesinde şizofreni teşhisi nedeniyle psikolojik tedavi görmekte, çocukluğundan beri kafasında duyduğu seslerle mücadele etmektedir. David bir gün Syd Barret adında güzel bir kız görür ve ona aşık olur. Syd ise tensel temastan hiç hoşlanmayan değişik biridir. Syd'le zaman geçirmeye başlayan David, duyduğu seslerin gerçek olabileceğini, hasta olmadığını fark eder. Aslında David çeşitli güçleri olan bir mutanttır. 
Dizi X-Men evreninde geçiyor. Koyu X-Men hayranları diziyi merakla bekleyip izlemiştir eminim. Bense dizinin varlığından bir hafta öncesine kadar haberdar değildim. Yeni çıkan, yüksek puan alan dizileri hep takip ederim oysa. Legion nasıl gözümden kaçtı bilemiyorum. 
Legion, diğer çizgi roman uyarlamalarına hiç benzemiyor. Anlatım tarzı, çekim teknikleri oldukça sıradışı. Diziyle ilgili neleri sevdim neleri sevmedim biraz bunlardan bahsedeyim.

Artılar:
+ Psikolojik gerilim olayını çok iyi işleyen bir dizi. Bilimkurgu, aksiyon türünde gözüken bir dizinin insanı bu denli germesi tuhaftı doğrusu!
+ Sıradışı çekim teknikleri. Kamera açıları, farklı anlatım tarzı, görselliğiyle ilk bölümleri izleyince vov bu nasıl dizi böyle dedirtti.
+ Müzik seçimleri. Özellikle Pink Floyd'a bol bol yer verilmiş. Zaten Syd Barret ismi de oradan geliyormuş.
+ David'in ruh halinin, kafa karışıklığının güzel yansıtılmış olması. İzlerken bu neyin kafasını yaşıyor şahit oluyoruz.
+  Beynin her kıvrımını çalıştıran beyin yakan senaryosu - abartmazsam olmaz-
+ Dan Stevens ve Aubrey Plaza'nın mükemmel oyunculuğu. Rachel Keller -e bu bildiğin Burcu Biricik- de pek sevilesi.
+ Legion'un güçlerinin ilginç ötesi olması. Kim bilir daha neler göreceğiz.
+ David ve Syd'in ilişkisi. Bkz. "biz aklın romantizmini yaşıyoruz" repliği.
+ İlk sezonun sadece 8 bölümden oluşması.
+ 7. bölümdeki bolero sekansı.

Eksiler:
--- Sanatsallık olayının fazla abartılmış olması. Tamam en başında Legion'u sevme nedenim farklı anlatımıydı. Fakat bu kadar aşırısını istemezdim. Aşırılık olayına ilk kez dördüncü bölümde takıldım. Yönetmen, dur şu tekniği de deneyeyim, bir tutam da sözsüz bölüm ekleyeyim, biraz da şu açıdan çekeyim diyip diziyi deneme tahtasına çevirmiş sanki. Ha yaptıklarını kötü yapmamış, yanlış anlaşılmasın sadece üst üste izleyince yeter ama biraz da olay görelim dedirtiyor. En az sevdiğim bölüm 6 oldu mesela. 7. bölüm tek başına değerlendirilince hayran olunasıydı belki ama 6'dan sonra izleyince bünyem kaldırmadı :D 8.bölümü izlerken sonunda biraz normallik dedim. Diziyi farklı yapan bu değişik teknikler. İkinci sezonda diğer dizilere benzeyip sıradan bir süper kahraman dizisine dönüşmesini istemiyorum. Tek istediğim sanatsallık düzeyini biraz azaltmaları. Azıcık da olay görelim değil mi? 
-- Sanatsal olcam derken bazı sahnelerin gereksiz uzatılmış olması.
- Efektlerin birazcık göze batması

Sonuç olarak, Legion'a ikinci sezonda da devam etmeye karar verdim. İlk 3 bölümdeki etkisini hafiften yitirmiş olsa da hala içimdeki izleme isteği sönmedi. İki gün oldu bitireli ve bu süreçte dizideki evreni, karakterleri özlemeye başladım. Demek ki diziyi sevmişim. Hatta yazıyı yazarken tekrar izleme isteği geldi. Bitirdiğim zamanki olumsuz duygular azalmaya başlamış bile. Umarım 6. bölüm gibi çok fazla bölüm izlemeyiz ve diziden daha fazla soğumam. 

IMDb' de görmesem David Haller'in, Downtown Abbey'deki Matthew Crawley olduğunu hayatta anlamazdım. 

Spoiler vermemeye çalıştım umarım başarılı olmuşumdur. 
Aranızda Legion'u izleyen, izlemek isteyen var mı? Düşüncelerinizi merak ediyorum :)

4 yorum:

  1. hımmmm güzel şeyler söylemişsin. syd barrett floydun şarkıcısı, çok uyuşturucu içermiş, ölmüş felan işte. hoş diyosun du bakalıım :)

    YanıtlaSil

GOOGLE YA DA BAŞKA BİR HESAP KULLANMADAN YORUM YAPMA

*Profil Seçin kısmından Anonim seçeneğine tıklayarak Adsız yorum yapabilirsiniz veya
**Adı/Url yi seçebilir ve bir ad girip, url kısmını boş bırakarak yorum bırakabilirsiniz (İsteğe bağlı herhangi bir Url girilebilir. Facebook, Twitter sayfanız gibi)

Lütfen yorumlarınızı benimle paylaşın ^_^

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...