Sayfalar

17 Ekim 2017 Salı

Sevdiğim Kore Dizileri

Daha önce Sevdiğim Romantik Komedi Dizileri başlıklı bir liste hazırlamıştım. Şimdiyse romantik komedi dışı sevdiğim dizilerden bahsetmek istiyorum. Romantik komedi listem oldukça kabarmışken diğer türlerde beğenerek izlediğim çok fazla dizi yok. O yüzden tek bir yazıda hepsini paylaşacağım. İlerde ikinci bir yazı yazacak kadar dizi birikirse tekrar yazmayı planlıyorum.

 Bridal Mask
Düşünün 28 bölümlük bir dizi izliyorsunuz zerre temposu düşmüyor zerre sıkmıyor. Kendinizi oyunculara hayran kalırken buluyorsunuz.
Dizi 1930'lu yıllardaki Japon işgali dönemini anlatıyor.
Joo Won pek iyi oynasa da Shunji karakterini canlandıran Park Ki Woong'un gölgesinde kalmış. Jin Se Yun'un oyunculuğu biraz sırıtıyor neyse ki dizi o kadar güzel ki kızın oyunculuğunu maskeliyor. Bugüne kadar yüzden fazla kore dizisi izledim Bridal Mask kadar beğendiğim pek az dizi var. Hatta gönül rahatlığıyla izlediğim en iyi kore dizisi ilan edebilirim. Hala izlemediyseniz daha fazla geç kalmayın derim.

Signal
Korelilerin aile ve tarihi dizilerdeki başarılarını polisiye, aksiyon gibi türlerde gösteremedikleri aşikar. Aile dizileri çok uzun, tarihi diziler ise çoğunlukla ağır aksak ilerlediğinden romantik dizilere eğilim ister istemez artıyor. Halbuki ne seyir anlamında ne okuma anlamında romantizm ağırlıklı yapıtları seven biri değilimdir. Fakat iş kore dizilerine gelince değişiyor. Signal türündeki kore dizilerini mantık hataları, olayların sık tekrara düşmesi ve benzeri durumlardan ötürü yetersiz bulurum genelde. Signal ise kesinlikle bir istisna. Baştan sona mükemmel. İzlediğim en iyi suç dizisi. Tvn'i canı gönülden tebrik ediyorum. 16 bölümün bu kadar iyi kullanıldığı başka bir dizi izlemedim sanırım.
Lee Jae Han sen mükemmel bir detaysın.


Gu Family Book

Şu sıralar fantastik dizilerden gına geldi herkese. Gu Family Book yayınlandığı sırada fantastik dizi yokluğu vardı. Gerçi dizinin en güçlü tarafının fantastik öğeler olduğunu söyleyemem. Tarihi kıyafetleri görüp de tarihi dizi sevmiyorum diyerek es geçmeyin. Yavaş ilerleyen bir dizi değil aksine oldukça heyecanlı bir ilerleyişi var. Sadece bir iki bölüm sıkıldığımı hatırlıyorum. 20 bölümün üzerindeki dizilerde illa birkaç bölüm sıkılma payı olur zaten. Üzerinden bayağı zaman geçtiği için hakkında yüzde yüz emin olamadığım bir dizi. Ama çok beğenerek izlediğimi hatırlıyorum. Bu tarz tarihi fantastik dizileri seviyorsanız bir şans vermelisiniz. Unutulmadın Wol Ryung.

49 Days
49 Days, fantastik türde izlediğim ilk kore dizisi olduğundan pek farklı gelmişti. Dizinin verdiği mesajlar çok etkileyici. Hem fantastik bir dizi yap hem de bu kadar gerçekçi olsun. Oyunculuklar çok iyi özellikle Lee Yoo Won bir harika. Sonu dışında pek güzel bir dizi. Dram sevmem ama bu dizi başka. Çok yoğun duygular hissettiren dolu dolu bir senaryoya sahip. İzleyeli 6 yıl olmasına rağmen hala diziyi etkileyici buluyorum. 49 Days'i şuan izlemiş bile olsaydım aynı şekilde beğenirdim diye düşünüyorum. Ama bu kadar güzel bir diziye o son gerçekten yakışmıyor. Neyse o kadarı kadı kızında da var.
Bir ara kötü karakter deyince gözüm Bae Soo Bin'i arıyordu.


Can You Hear My Heart 
Romantik-Aile türündeki dizi 30 bölüm boyunca her türlü duyguyu derinlemesine hissettiriyor. 
Cha Dong Joo - Bong Ma Roo ikilisinin uyumu pek şeker. Hwang Jung Eum'un izlediğim ilk dizisi. Gariptir kadının sevmediğim bir tane dizisi bile yok. Bu dizi de çok sevilesi. Hiç sıkılmadan birkaç gün içinde bitirmiştim. İlk beş bölüm sabredip çocukluk kısmının bitmesini bekleyin sonrasında severek izleyeceğinize eminim.

Misaeng
Dizide, iş hayatının zorlukları oldukça gerçekçi bir dille işlenmiş. Sözleşmeli çalışan olmanın zorlukları, kadın çalışanlara bakış açısı, alt üst ilişkileri gibi birçok konu mükemmel bir şekilde ele alınmış. Bu dizi izlediğiniz hiçbir kore dizisine benzemiyor. Dizi boyunca sanki bir kamera aracılığıyla gerçek bir ofis hayatını izliyormuşum gibi hissettim. Çok iyi bir dizi olsa da her kesime hitap ettiğini söyleyemem. Sıkıcı gelme ihtimali yüksek. Dizinin değerini anlayanlar övgüler yağdırıyor. Müthiş oyuncular müthiş bir dizi.
İzlediğim en sağlam dizilerden. Jang Geu Rae karakterinin gelişimi görülmeli.

Secret 
Sevmediğim bir tür olan dram için bir istisna daha. Dizi tuhaf bir şekilde içimi hiç baymadı. Ji Sung ile Hwang Jung Eum yanyana o kadar iyi ki üzerine bir de Kill Me Heal Me çektiler.  Dizi çok etkileyici, Ji Sung'ın karakteri aşık olmalık. Bae Soo Bin yine mi sen. Benim gibi dram sevmiyorsanız bile bir şans verin. Of ne diziydi be.


Healer
Uzun uzun yorum yapamayacağım. Ji Chang Wook var, Park Min Young var, aşk var, ekşın var. Birçoğumuza bu kadarı yeter sanırım.


Dream High
Normal şartlarda okul dizisi önerisiyle gelmem. Ama bu dizinin kendini sevdiren yönleri var. Bir kere acayip gaza getiriyor. İnsanın mücadele etme isteğini artırıyor. Dizideki dans, müzik performanslarını izlemek aşırı keyifli. Sadece romantik ilişkiler için izleyecekseniz sevmeyebilirsiniz. Hayallerinin peşinden git, umudunu kaybetme mottosunu seven bir insanım. Fight for My Way de bu yönüyle kalbimi kazanmıştı. Lise çağındakilerin daha çok seveceğini düşünüyorum.


Önerdiğim Diğer Diziler
Tarihi sevenler için The Princess Man ve The Moon Embracing The Sun. Tarihi dizilerde sıkılıyorum ama yine de bir şans vermek istiyorum diyenlere de bu ikisini önerebilirim. Başlangıç için iyi seçimler. Çok akıcılar diyemem ama diğer tarihi yapımlara göre kısa olduklarından izlemek daha kolay. Yayınlandıkları dönemde hem Koreli hem Türk izleyicilerin beğenisini kazanmışlardı.
Suç dizilerini seviyorsanız 11 bölümlük Bad Guys'ı önerebilirim. Üstelik Park Hae Jin var.
Bunlar dışında The Partner da severek izlediğim diğer bir dizi.
Dizileri sevme sırama göre yazmaya çalıştım. Şuan Father is Strange'i severek izliyorum. Henüz yarısını izlediğim için net bir şey söyleyemem. Aile dizisi sevenler bir göz atabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

GOOGLE YA DA BAŞKA BİR HESAP KULLANMADAN YORUM YAPMA

*Profil Seçin kısmından Anonim seçeneğine tıklayarak Adsız yorum yapabilirsiniz veya
**Adı/Url yi seçebilir ve bir ad girip, url kısmını boş bırakarak yorum bırakabilirsiniz (İsteğe bağlı herhangi bir Url girilebilir. Facebook, Twitter sayfanız gibi)

Lütfen yorumlarınızı benimle paylaşın ^_^

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...