Sayfalar

29 Ekim 2017 Pazar

Miyop Olmanın Zorlukları

Yıllarca direndim takmayacağım gözlük falan dedim, lensle zaten uğraşamam dedim. Sonunda pes ettim. Dışarı her çıktığımda korkunç baş ağrısıyla eve dönmeye başlayınca gözlükk gözlük istiyom ya ben nidalarıyla evde gezmeye başladım. Gözlük var da nerde olduğunu bilmiyorum sanıyorum ki memlekette unuttum. Bir arayayım dedim bazanın içinden çıktı. Sevincimi görmeliydiniz. Dedim bayağı çirkin oluyorum ama umrumda değil daha fazla çinli gibi göz kısamayacağım.
Aşırı büyük bir göz numaram yok. Üniversitede genelde ders dinlemediğim için idare ettim. Dinleyeceğim zaman öne falan otururdum. Aylardır evden doğru dürüst adımımı atmadığımdan gözümün daha da büyüdüğünü fark etmedim. Kpss kursuna başladım. Anammm tahtayı iyice göremez olmuşum ya ben. Ve dışarıda uzun süre kalıp eve dönerken etrafa bile bakamaz olmaya başladım. Gözüm çabucak yoruluyor iki kat daha bulanık görmeye başlıyorum. Eve geliyorum başım çatlıyor. Daha fazla dayanamadım. Gözlük takmayı reddeden miyopgillerdendim. Gözlük bir nimetmiş meğer. Yalnız gözlük hiç mi yakışmaz bir insana. Gözlük de çirkin en yakışanı bile çirkinleştirir. Pek takmam denilerek ucuz bir şey alınmış zamanında. Akşam ablam gözlüğü gördü gözümde -gözlüğün varlığını unutmuş- Yeni gözlük mü aldın sen? dedi. Ben de diyorum ki gözlük alsam bu çirkin gözlüğü mü alırım. Yazın kuzenin çocuğu gözlerini çinli gibi yapıp sen niye sürekli televizyona böyle bakıyorsun dedi. Kıstığımın farkında bile değildim aydınlandığım andır.
Peki gözlük takmayan bir miyop ne gibi zorluklarla karşılaşır dersiniz?
Yolda yürürken karşıya bakmak istemezsiniz her yer fludur çünkü. Tanıdık birileri vardır aslında hiç görmediğiniz halde, bak gördü de görmemezlikten geliyor gibi ithamlara maruz kalırsınız. Sonrasında en iyisi önüme bakayım diye düşünürsünüz. Karşıdan biri gelir yakışıklı genç biri zannedersiniz yaklaşınca meğerse o yakışıklı genç, orta yaşlı üstelik hiç de yakışıklı olmayan biridir. Hatta bazen kız zannettiğiniz erkek, erkek zannettiğiniz kız bile çıkar o kadar yani. Sinemaya, tiyatroya gidince öne oturmak istersiniz. Özellikle tiyatroda arkalara oturursanız kim nasıl görünüyor bilmediğinizden yanınızdakinden bir gözlüğünü versene bir şeye bakıp çıkarıcam ricasında bulunmak zorunda kalabilirsiniz. Birinin size bakıp bakmadığına bir türlü karar veremezsiniz acaba bana mı bakıyor diye sorgularsınız. Tam tanıdık birini görüp yanına gittiğiniz anda o kişi çıkmayınca u dönüşü yapıp rezillikten son anda yırtarsınız. Dolmuş yazılarını okuyamadığınız için arada bineceğiniz dolmuşu kaçırırsınız falan da filan bitmez miyobun çilesi.

Miyopluğun az da olsa faydalı yönleri de var tabi. Mesela bazen bir şeyleri ya da birini gördüğün halde görmemezlikten gelip sorunca da aa ben hiç görmedim ki miyobum ben diyebilirsin. Kimseyi görmek istemediğin zamanlarda zaten görmüyor oluyorsun falan. Bir de gözlüğün gerçekten yakıştığı o güzide insanlardan biriyseniz daha ne olsun.
Gözlük takmaya başlayınca ise,
Oha yaprakları görüyorum yahu. İnsanların yüzlerindeki kusurları fark etmeye başlıyorsun. Ablam her gözlük taktığında sen çirkinmişsin ya deyip dalga geçiyordu. Gözlük takınca herkesin çirkinleştiğini iddia ediyordu ki hakikaten öyleymiş. Daha önce göz doktoruna gittiğimde numaram beklediğimden fazla çıktığında doktora ama ben görüyorum ki etrafı demiştim. Doktorsa sen netliğin ne demek olduğunu bilmiyorsun diye karşılık vermişti. Sonradan fark ettim gerçekten bilmiyormuşum. Şimdilerde ise gözlüğüme sarılıp uyuyacağım neredeyse.

Benim miyoplukla alakalı yaşadıklarım, aklıma gelenler bunlar. Aranızda benim gibi miyop olup da ilginç, komik olaylar yaşayan var mı merak içerisindeyim.

23 yorum:

 1. yok amaaa çok keyifli anlatmışsıın ve kpss de de başarılaar :)

  YanıtlaSil
 2. baaaksanaaa son yazımaaa amaaağ :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayy teşekkür ederim. Bakıyorumm

   Sil
 3. Deep Tone'un yazısında sizden bahsettiğini okudum ve ziyaretinizdeyim. Merhaba :)

  İzleyiciler hanesindeki sorun sizde de mevcut. Dolayısıyla istense de İzleyici olunamıyor :(

  YanıtlaSil
 4. Merhaba. Çok memnun oldum ziyaret etmenize. Maalesef, umarım yakın zamanda düzeltilir

  YanıtlaSil
 5. astigmatım var her yer bulanık oluyor.Gözlükle çirkinim falan ama pc başında evde sürekli takıyorum ya. Ama dışarıda takmıyorum ne yalan söyleyeyim. O çirkinliğimi henüz dünyaya açmaya hazır değilim :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında ben de sürekli takamıyorum. Ama sıfır kullanmamak aşırı zorluyor. Belki bir yerlerde bize de yakışan bir gözlük vardır :))

   Sil
 6. İnsanlar bana gözlüksüz nasıl görüyorsun diye sorunca Gözlüksüz 240p, gözlüklü hd video izlermiş gibi görüyorum diyorum sonra da heeeee diyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle güzel cevap. Gözlük takınca hayatın kalitesini bir anda yükseltmiş gibi oluyorsun :)

   Sil
 7. izleyici gadgeti heey şimdi senden öğrendim düzelmiş diyeee yaaaa :) okuma oranı düşük evet. takma kafana yaa. kışın artar. boşveeer biz yazalım ki de mi ama mutluyuz burdaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boşverip yazmaya çalışıyorum ama insanın hevesi kırılıyor. Yine de bu sefer hemen pes etmek istemiyorum. Devam edelim bakalım :))

   Sil
  2. kırılmasın ya biz varız ki iştee. dur seni yine yazarım bir ara seçmeler yazılarımdaa, olmazsaaa yazılarını bloguma koyarıım yaaa, yok pes etmek filan.

   Sil
  3. Ne iyisin ya deep sağol desteğin yeter :)

   Sil
 8. Ben de gözlük takıyorum uzun yıllardır, en kötüsü kitap okuma alışkanlığıma büyük zarar verdi. Gençler böyle şeyleri hiç dert etmesin gözlük bazen o kadar seksi bir hava veriyor ki, kızlara, genç kadınlara inanın doğru söylüyorum yeter ki, doğru biçimli gözlüğü bulun.:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yakışana çok yakışıyor. Ben de yeni bir tane almayı düşünüyorum. Göz numaram da büyüdü malum. Herkese yakışan bir gözlük vardır elbette. Ama bana güneş gözlükleri bile olmuyor :)

   Sil
 9. Gerçekten zor bir durum allaha şükür gözlüklü değilim ama lu sıralar ders çalışmak bilgisayar ekranı telefon ekranı kitap okumak derken benimde gözlerim sürekli ağrıyor. Umarım bu sorunla karşılaşmam bende. Sana da çok geçmiş olsun gerçekten :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Kabullencem artık yapacak bir şey yok :)) Allah başka dert vermesin

   Sil
 10. Her hastalığın zorlukları var. Kabullenip onlarla da mutlu olabilmeli insan. Geçmiş olsun bu arada...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle tabi. Teşekkür ederim. Yazıyı eğlenmek için yazdım aslında, biraz abarttım haliyle. Altı üstü miyopluk yani :))

   Sil
 11. Hahahaha benim hayatımın özeti gibi olmuş :D 10 yıldır gözlük kullanıyorum , artık takmayınca kendimi çıplak gibi hissediyorum , birde gözlük takmayınca çirkin oluyorum ben ya , belki de olmuyorumdur da kendimi doğru düzgün görmüyorum ki :D dışarıda da yanımdan ailemden biri geçse bile tanımıyorum , en yakın arkadaşım bir kere bana doğru koşuyordu , dedim bu saldırgan kim bana doğru koşuyor, seslenince tanıdım , hahahhaha :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 10 yıl mı vayy. Haha güldürdün ya :))

   Sil
 12. Hahahah gerçekten de her kelimesine katılıyorum. Ben de insanları suratsız mankenlere benzetiyorum gözlüğüm yokken. 😂
  Lisedeyken her zaman gözlük takmazdım. Sadece derslerde kullanırdım. Bu yüzden de bütün dedikoduları kaçırırdım gözlük takmadığımda. "Bak şu çocuk var ya işte şuraki kıza bakıyor bak bak" "Dur bi gözlüğümü takayım" "Ya gitti işte çocuk! Geç kaldın". "Yaaa kızlar bakın orada işte geçen gördüğümüz yakışıklı" "Dur dur dur gözlüğüm! Dursun bir dakika geliyorum!... Hani hangisi?" "sınıfa girdi"...
  Ve daha nice dedikoduyu kaçırdım o dönemde. Ve daha da kötüsü "Pof? Şu çocuk sana mı bakıyor?" "Kim? Ne? Hangisi? Ya gözlüğüm sınıfta kaldı ya! Gerçekten baktı mı? Kim ki o? Dur bakim hangisi şu mavili mi?" "Pof ya nasıl görmezsin yeşil gözlü olan." "Ya ben burnuyla ağzını bile ayıramıyorum gözünün rengini nasıl seçeyim?!" 😂😂😂😂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oo kimleri görüyorum :) Suratsız manken iyiymiş ya. Haha son cümlene yarıldım şuan :DD Miyobu miyoptan başkası anlamıyorrr :D Lisede görüyordum neyse ki kaçırmadım dedikoduları :))

   Sil

GOOGLE YA DA BAŞKA BİR HESAP KULLANMADAN YORUM YAPMA

*Profil Seçin kısmından Anonim seçeneğine tıklayarak Adsız yorum yapabilirsiniz veya
**Adı/Url yi seçebilir ve bir ad girip, url kısmını boş bırakarak yorum bırakabilirsiniz (İsteğe bağlı herhangi bir Url girilebilir. Facebook, Twitter sayfanız gibi)

Lütfen yorumlarınızı benimle paylaşın ^_^

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...