Sayfalar

27 Ekim 2017 Cuma

Dizi Önerisi: The Handmaid's Tale

Distopya severlerin dikkatine, mis gibi bir öneriyle geldim.

The Handmaid's Tale, Margaret Atwood'un aynı isimli romanından uyarlama. Türkçe'ye Damızlık Kızın Öyküsü olarak çevrilmiş. İzlemeden önce dizinin içeriği hakkında en ufak bir fikrim yoktu. Hatta kitap uyarlaması olduğundan bile habersizdim. Yorumlara dahi bakmamışken bu diziyi neden izlemeye karar verdim hiç bilmiyorum. İçimden bir ses izle kesin beğeneceksin dedi. Zaten en iyi önerileri hep iç sesim veriyor.
Ve ilk bölümün ilk dakikasından itibaren çok iyi bir seçim yaptığımı anladım. Dizinin ne anlattığını hiç bilmeyince, dizi benim için çok daha gizemli bir hal aldı. Ne anlatıyor bunlar, nolmuş yani, bunların amacı ne diyerek izledim sürekli. Dolayısıyla dizinin konusu tam bir şok oldu benim için. Distopik romanları, filmleri çok severim zaten. Ama her distopya her zaman başarılı olamıyor maalesef. Bu tarz romanları okurken ya da filmleri izlerken o dünyanın içine girebilmek, karakterleri inandırıcı bulmak gerekiyor. İşte bu yüzden dizi benden tam not aldı. Distopya atmosferini çok başarılı yansıtmışlar bence.


Konudan biraz bahsedeyim. Distopik bir gelecekte geçen dizide, kadınlar çocuk dünyaya getirememektedir. Doğan çocuklar ise ya ölü doğuyor ya da kısa sürede ölüyor. Doğurgan kadınlar çocuk doğurmaları için toplanıyor. Kadınların tek görevinin çocuk doğurmak olduğu düşünülen toplumda kadınlar baskı altında yaşıyor. Dizide ana karakter Offred'in bu zorlu koşullardaki hayat mücadelesini izliyoruz.
Offred karakterini Elizabeth Moss canlandırıyor. İzleyenler onu Mad Men'den hatırlayabilir. Harika bir oyunculuk sergilemiş ki zaten Emmy ödülü aldı. Dizi 8 dalda emmy ödülü aldı bu arada. Joseph Fiennes (Flashforward), Yvhonne Strahovski(Dexter, Chuck) de karı koca rolünde. Yvhonne'nun da oyunculuğuna hayran kaldım. Gilmore Girls'ün Rory'si Alexis Bledel dizideki rolüyle konuk oyuncu emmy ödülü aldı. İkinci sezonda kendisini tekrar görücez ki bu haber aşırı mutlu etti beni yeyy. Moira karakterini çok sevdim. Aunt Lydia'yı canlandıran oyuncunun performansını çok etkileyici buldum.

Dizinin sinematografisini de çok beğendiğimi eklemeliyim. Nesnelerin kullanımı, renkler, sahneler müthişti. Çok etkilendiğim bir yapım oldu kesinlikle bir şansı hak ediyor. İzleyeceklere uyarımı yapayım, dizinin atmosferi fazlaca depresif, iç karartıcı gelebilir.

2 yorum:

  1. nerden izlediin. ya ben ingilizce izledim. türkçe ve altyazısını bulamıyolaaar :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Blutv'den. Ama nette altyazı vardır torrentten falan bulunup izleniyodur belki.

      Sil

GOOGLE YA DA BAŞKA BİR HESAP KULLANMADAN YORUM YAPMA

*Profil Seçin kısmından Anonim seçeneğine tıklayarak Adsız yorum yapabilirsiniz veya
**Adı/Url yi seçebilir ve bir ad girip, url kısmını boş bırakarak yorum bırakabilirsiniz (İsteğe bağlı herhangi bir Url girilebilir. Facebook, Twitter sayfanız gibi)

Lütfen yorumlarınızı benimle paylaşın ^_^

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...